preloader

Workshop
JAK NA NOVINÁŘSKÝ ROZHOVOR

Připravte své redaktory na královskou disciplínu novinařiny.

Hlavní editor deníku Metro Pavel Urban připravil pro redaktory školních časopisů intenzivní workshop věnovaný přípravě a zpracování novinářského rozhovoru. Studenti se naučí vše, co je třeba znát pro publikování atraktivního rozhovoru. Tedy, jak se na něj nachystat, jak ho vést a následně zpracovat. Na ukázkách z praxe poznají, jaké typy rozhovorů v médiích existují a jak se od sebe mohou lišit. Zjistí, jak důležitá je řádná příprava a jak se vyhnout úskalím při nabírání rozhovoru. Při zpracování žánru si osvojí způsoby a typy, jak dobrý rozhovor převést pro čtenáře do psané formy.


Co vaše redaktory čeká?

  • zjistí, jak se liší rozhovory podle typu médií
  • pochopí, co obnáší správný výběr hosta i tématu
  • zažijí improvizovanou tiskovou konferenci
  • zkusí vést rozhovor a následně si text také napíší

délka: 3 hodiny

maximální kapacita: 16 studentů

Workshop je nabízen pouze studentům středních škol.

Dopřejte svým redaktorům workshop s profesionálním novinářem.

Workshop se uskuteční na půdě VOŠP (Publicistika, Spálená 8, Praha 1), nebo přímo na vaší škole.

Kontaktujte Pavla Urbana a domluvte si workshop právě pro vaši redakci.

Více o workshopu:
Workshop vychází z konceptu představení novinářských žánrů studentům středních škol. Novinářský rozhovor je pro tento workshop vybrán záměrně, protože prakticky pro všechny žánry je nutné hovořit se zdroji a respondenty, tedy vést rozhovor. Všechny žánry budou hravou formou představeny v brožuře, kterou spoluvytvářejí studenti Vyšší odborné školy publicistiky. Teorie se prolíná s ukázkami žánrů a praktickými úkoly. Vše je provázáno s osobností, životem a činností světoznámého spisovatele Arnošta Lustiga, který začínal jako novinář.

STREAM S ŽENAMI Z „LESKLÝCH ČASOPISŮ“

„Čaj o páté“ je stream s bývalou editorkou časopisu Apetit a nynější lektorkou VOŠP, autorkou Kuchařky školního časopisu Janou Zbyňkovou a redaktorkou časopisu ELLE a bývalou šéfredaktorkou časopisu TOP CLASS Anetou Šimonkovou.

 

SOUTĚŽ ŠKOLNÍCH ČASOPISŮ

Soutěž Školní časopis roku je celostátní postupová soutěž otevřená pro všechny, kteří pro své spolužáky vydávají časopisy nebo noviny v tištěné a elektronické podobě. Soutěž pořádá již tradičně Asociace středoškolských klubů České republiky.

 

 

  • V soutěži se obvykle utká až 400 redakcí z celé České republiky.
  • Pro účast v celorepublikové části soutěže je potřeba úspěšně projít krajským kolem.

 

Publicistika vyhlašuje vítěze krajských kol soutěže za kraj Středočeský, Ústecký, Liberecký a Prahu.

Známe vítěze soutěže Školní časopis roku 2024

CENY IVONY BŘEZINOVÉ

Nadační fond Gabrielis každoročně vyhlašuje literární soutěž Ceny Ivony Březinové, jejímž jsme partnerem i my, Vyšší odborná škola publicistiky.

Ivona Březinová je autorka knih pro děti a mládež.  Za součást své profese považuje i povídání si se čtenáři na besedách a veřejných čteních. Od roku 1997 se živí jako spisovatelka na volné noze.
Je členkou IBBY (od roku 1982), členkou Obce spisovatelů (od roku 1999) a zakládající členkou tvůrčí skupiny Hlava nehlava.

Spolupracuje s nadačním fondem Gabrielis, kde v rámci projektu Psaní pomáhá zaštituje pilíř podpory zlepšení kvality života osob s Alzheimerovou chorobou a zároveň je patronkou literární soutěže pro děti a mládež Cena Ivony Březinové.

 

LETNÍ ŠKOLA TVŮRČÍHO PSANÍ

28. – 31. srpna 2023 proběhl v prostorách Vyšší odborné školy publicistiky první ročník Letní školy tvůrčího psaní.

Kurzem provázela spisovatelka, novinářka a pedagožka, PhDr. Marie Formáčková, která má na kontě řadu knih, zejména životní příběhy známých osobností (Helena Růžičková, Zita Kabátová ad.). Dvacet let pracovala v redakci časopisu Vlasta, kde byla od roku 1989 šéfredaktorkou. Později byla také šéfredaktorkou časopisů Květy a TV Revue.

Od roku 2000 se věnuje publicistice a psaní knih na volné noze. Působí také jako středoškolská učitelka a je držitelkou ocenění za pedagogickou činnost v anketě Zlatý Ámos.